Az Európai Unió és hazánk is nagy fontosságot tulajdonít a vidékfejlesztésnek. Ezért szerves része ez a Széchenyi 2020 programnak is. Aki ilyesmiben gondolkodik érdemes alaposan szétnéznie a pályázati lehetőségek között, mert többféle támogatás is rendelkezésre áll a mintegy 1300 milliárd forint keretösszegű Vidékfejlesztési Programban. Az állattartók, így a méhészek is pályázhatnak vissza nem térítendő összegekre: állományuk fejlesztésére, korszerűsítésére. Ráadásul fiatalok számára külön is van támogatás, így, aki csak most indítaná be méhészetét, annak erre is van lehetősége.

 

De miért éppen a méhészet?

Mivel egyre többen próbálnak tudatosan élni és étkezni, egyre többen próbálják cukorfogyasztásukat minimalizálni, és pótolni valamilyen természetes édesítőszerrel. A méz is egy ilyen alternatíva, így várhatóan a következő években még nagyobb népszerűsége lesz. Aki tudatosan vásárol, jól tudja, hogy a hipermarketek olcsó tömegtermékei, helyett érdemes házi készítésű mézet vásárolni. Lehet, hogy drágább, de hazai termelőt segítenek vele, és az ellenőrzött termelésnek köszönhetően kisebb eséllyel fut bele cukorral felütött hamis mézbe. Ráadásul, ha jó minőségű, akkor kevesebb is elég belőle.

Adj valami pluszt hozzá

Érdemes elgondolkodni azon, hogyan fogsz majd kitűnni a méztermelők sorából. Ma már lehet nagyon különleges házi mézeket kapni, ahogy arról egy későbbi posztban részletesen is olvashatsz. Érdemes kísérletezni, hogy megtaláld azt, amitől a mézed különleges, vagy éppen egyedi lesz. Ez lehet az ízesítése, az üvege, a csomagolása, merd elengedni a fantáziádat!

Légy jó a méhekhez

Lehet, hogy furcsán hangzik, de tényleg megéri jó körülményeket teremteni a méhészetben, mert akkor a méhek is többet termelnek, tovább is élnek. Az interneten számos ötlet található arra, hogyan lehet korszerűbbé tenni a méhészetet és ehhez most az anyagi feltételek is megteremthetőek a Széchenyi 2020 programmal. A pályázat száma VP2-4.1.1.1-16 – (Állattartó telepek korszerűsítése), amire 2016 májusa és 2018 májusa között lehet pályázni, ez vissza nem térítendő támogatás. A cél, hogy minél hatékonyabb legyen a termelés, versenyképessé lehessen tenni a méhészetet, akár alkalmazottakat is lehessen foglalkoztatni, új, innovatív és környezetbarát módszerekkel dolgozni.

Fontos tudni, hogy mielőtt bárki méhészkedésbe kezd érdemes az elméleti részét elsajátítani, akár OKJ képzés keretein belül. És most néhány tanács, amit méhészet alapítása előtt érdemes megszívelni:

  • A megfelelő helyszín kiválasztása, olyan helyet érdemes keresni, ahol van olyan rét vagy legelő, amit a méhek még kényelmesen elérnek;
  • De utána kell nézni a helyi állattartási törvénynek is, hogy hol lehet egyáltalán méhészetet alapítani;
  • Fel kell keresni a szomszédokat és egyeztetni velük, hiszen az ő telkükön is át fognak repülni a méhek, és ha valaki allergiás a csípésre, akár per is lehet belőle;
  • A méhészkedés bejelentésköteles, minden évben jelentkezni kell a helyi önkormányzatnál;
  • És persze érdemes ellátogatni egy jól működő méhészetbe is, mielőtt kaptárt vásárol valaki.

Ha ezek megvannak, akkor már csak a méhészet típusát kell kitalálni, és ahhoz mérten vásárolni kaptárt. Bármelyikkel lehet hatékonyan dolgozni, csak minden típussal máshogyan kell méhészkedni. Kezdőként maximum 4-5 méhcsaláddal érdemes foglalkozni, ezt később persze lehet bővíteni.

Nem baj, ha csak most kezded

A Széchenyi 2020 programban nagyon fontos a fiatal pályakezdők segítése, nekik külön pályázatot írtak ki. A VP2-6.1.1-16 - A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás egy vissza nem térítendő támogatás, amire 2017 márciusától 2 éven keresztül, vagy a forrás kimerüléséig lehet pályázni. A cél, hogy alternatívát nyújtson a fiatalok számára, hogy vidéken maradjanak, vagy esetleg vidékre költözzenek, és ott indíthassák be vállalkozásukat, ami lehet akár méhészet is. A pályázaton mezőgazdasági egyéni vállalkozók indulhatnak, de csak olyanok, akik kevesebb mint egy éve vannak a pályán, nagykorúak, de nem idősebbek 40 évnél, és rendelkeznek államilag elismert mezőgazdasági szakismerettel.